Treść pisma dot: 

 


Szanowni Państwo,

W imieniu MOZ NSZZ „Solidarność” stanowczo sprzeciwiamy się prawdopodobnym praktykom stosowanym przez pracodawcę wobec pracowników korzystających z prawa do zwolnienia od pracy na postawie art. 188 Kodeksu pracy.

Z naszych informacji uzyskanych od pracowników wynika, że w Magazynie Centrum Dystrybucji w Teresinie prawdopodobnie mają miejsce przypadki wywierania presji na pracowników w związku z korzystaniem z przysługujących dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, podobno jest tzw. nacisk na zaprzestanie korzystania tych praw, bo w przeciwnym przypadku może zostać odebrana pracownikom premia uznaniowa.

 

Przypominamy, że:

  1. Zwolnienie to jest prawem każdego pracownika będącego rodzicem dziecka do 14 roku życia, a jego wykorzystanie nie wymaga zgody pracodawcy i nie może wiązać się z jakimkolwiek konsekwencjami wobec pracownika.

  2. Pracodawca nie ma prawa kwestionować decyzji pracownika o skorzystaniu z tego zwolnienia ani stosować jakichkolwiek form nacisku, w tym np. gróźb, nieformalnych sugestii czy utrudnień w korzystaniu z tego prawa.

  3. Ewentualne zastraszanie, groźby lub inne formy represji wobec pracowników mogą stanowić naruszenie przepisów Kodeksu pracy oraz być uznane za działanie dyskryminacyjne (art. 11(3) art. 18(3a) Kodeksu pracy), co może skutkować konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy.

 

W związku z powyższym domagamy się:

  • Zaprzestania ewentualnych wszelkich działań mających na celu zniechęcenie pracowników do korzystania z przysługującego im zwolnienia.

  • Przekazania oficjalnej informacji do kadry kierowniczej, że korzystanie z art. 188 Kodeksu pracy nie może być podstawą do jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracowników.

  • Podjęcia działań zapobiegających ewentualnym takim praktykom w przyszłości, w tym zapewnienia pracownikom pełnej swobody w korzystaniu z ich uprawnień.

 

W przypadku gdyby w dalszym ciągu dochodziły do Związku informacje o naruszeniu praw pracowników, zastrzegamy sobie mozliwość zgłoszenia sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy oraz podjęcia dalszych działań prawnych.

Oczekujemy odpowiedzi na niniejsze pismo w terminie 7 dni od jego otrzymania.

Twoje prawa- gdy pracodawca pyta o przynależność związkową!


Koleżanki i Koledzy! Pracownicy!
Poniżej umieszczamy ważną informację, jeśli w Waszych miejscach pracy dochodzi do łamania prawa w tym zakresie zwracamy się z prośbą o przekazywanie informacji na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracodawca nie powinien pytać pracowników o ich przynależność do związku zawodowego ani o kwestie związane ze składkami członkowskimi, ponieważ są to informacje chronione.
Podstawy prawne:
1. Ochrona danych osobowych – Przynależność związkowa jest daną wrażliwą (art. 9 RODO). Pracodawca nie ma prawa przetwarzać takich danych bez wyraźnej zgody pracownika, a samo pytanie może być uznane za niedozwoloną próbę uzyskania tych informacji.
2. Ustawa o związkach zawodowych – Art. 23 tej ustawy zabrania działań utrudniających działalność związku, w tym prób wywierania wpływu na pracowników w sprawach członkostwa.
3. Kodeks pracy – Art. 18³ KP zakazuje dyskryminacji ze względu na przynależność związkową.
Jeśli pracodawca porusza temat składek czy przynależności związkowej w rozmowach z pracownikami, może to być uznane za próbę wywierania na nich presji, co jest sprzeczne z prawem. Jeśli takie sytuacje mają miejsce, warto to udokumentować i rozważyć zgłoszenie do PIP lub podjęcie innych działań prawnych.

 

 

 

NSZZ „Solidarność” informuje Pracowników obu Spółek Netto, że od kilkudziesięciu miesięcy próbujemy uzgodnić z Pracodawcą i zmienić zapisy regulaminów Wynagradzania w Spółach Netto.
W Netto Indygo od początku roku 2021 prowadzimy działania, w celu uzgodnienia Regulamin Wynagradzania oraz premiowania, natomiast w Netto prowadzone są negocjacje od około połowy 2023 r.

 

Niestety joko Organizacja mamy wrażenie, że Zarządom Spółek nie zależy na szybkim uzgodnieniu i wdrożeniu zmian, jako Solidarność zaproponowaliśmy dla Pracowników korzystne zasady wynagradzania i premiowania.
Przedstawiciele Pracodawców podjęli konsultacje na wniosek „Solidarności”, ale w naszej opinii celowo spowalniają negocjacje, na pisma odpowiadają w możliwie jaknajdłuższym terminie np. po upływie 30 dni, spotkania organizują najczęściej co 2 miesiące, działania powyższe nie sprzyjają szybkiemu zakończeniu konsultacji i wprowadzenia zmian.
A obecnie, docierają do nas niepokojące informację jakoby Związki Zawodowe blokowały zmiany do Regulaminów premiowania.
Koleżanki i Koledzy, Pracownicy, APELUJEMY, aby w tej sprawie nie wierzyć w żadne pogłoski krążące w sklepach i magazynach, ponieważ nie są zgodne z prawdą. Jako Organizacja staramy się zawsze działać w szeroko rozmumianym interesie pracowników i tak też jest w tym przypadku.
Żeby uzgodnić Nowe Regulaminy to obie strony muszą wykazać się chęcią porozumienia, niestety w naszej opinii Pracodawcy obu Spółek, nie wykazują dobrej woli w dążeniu do porozumienia i wprowadzenia korzystnych zmian do zapisów w regulaminach.
W związku z tym, po raz kolejny złożymy skargę do Państwowej Inspekcji Pracy!

 

Pracownicy alarmują - Spółki ograniczają zatrudnienie!

 


dot. ograniczenia zatrudnienia i unikania dialogu społecznego

 

Szanowni Państwo,

W związku z informacjami uzyskanymi od pracowników w sprawie redukcji zatrudnienia prowadzonej przez firmy Netto i Netto Indygo oraz brakiem dialogu ze stroną społeczną MOZ NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko pomijaniu organizacji związkowych w procesie zmian kadrowych.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz ustawą o związkach zawodowych, pracodawca ma obowiąek informowania i konsultowania ze stroną społeczną wszelkich decyzji mających wpływ na zatrudnienie. Tymczasem w naszej ocenie podejmowane działania są realizowane bez przejrzystej komunikacji i z naruszeniem zasad dialogu społecznego.

Ponadto, zgodnie z przepisami o dialologu społecznym związki zawodowe mają prawo do uzyskiwania informacji dotyczcych polityki zatrudnienia, które mogą mieć wpływ na warunki pracy i bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników. W związku z powyższym domagamy się udzielenie natychmiastowych wyjaśnień w następujących kwestiach:

1. Czy pracodawca podjął‚ decyzję o ograniczeniu zatrudnienia? Jeśli tak, jakie są powody tej decyzji? Skala redukcji zatrudnienia?

2. Jakie działania restrukturyzacyjne są planowane w tym zakresie?

3.Czy ograniczenia zatrudnienia będzie skutkowały zwolnieniami grupowymi lub zmianami warunków pracy i płacy pracowników?

4.Jakie środki osłonowe dla pracowników są przewidziane w przypadku redukcji etatów?

5.Wstrzymania dalszych działań redukcyjnych do czasu zakończenia wymaganych prawem konsultacji.

6. Przekazanie strutury zatrudnienia w poszczególnych sklepach oraz magazynach, a także struktury zatrudnienia pracowników biurowych.

Brak odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma oraz dalsze unikanie dialogu społecznego uznamy za naruszenie przepisów prawa pracy i podejmiemy odpowiednie kroki prawne, w tym zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy\

 

 

Szanowny Panie Prezesie,

MOZ NSZZ „Solidarność” jako Przedstawiciele Pracowników pragnie podzielić się z Panem Prezesem refleksją Pracowników obu Spółek Netto, po otrzymaniu jednego pączka (donuta) w cenie około 3 zł, jako formy uczczenia sukcesu oraz w ramach podziękowania za ciężką pracę i zaangażowanie w sprzedaż. 


Pracownicy skarżyli się, że poczuli się po tej „nagrodzie”, jakby otrzymali „policzek w twarz”, zrobiło im się smutno i stwierdzili, że jest to dla nich poniżające. Uznali działanie Pracodawcy jako kpinę z ich ciężkiej i lojalnej pracy.

W naszej opinii, w tym konkretnym przypadku jest to poniżej standardów europejskich i poniżej godności pracowników zatrudnionych w Spółkach, które mają znaczący udział w handlu w Polsce.

Panie Prezesie, w naszej opinii Pracownicy oczekują od firmy poważnego traktowania a przede wszystkim szacunku, uważamy że byliby wdzięczni za podziękowanie i uczczenie sukcesu np. w postaci dodatkowych dni wolnych do wykorzystania w przeciągu roku.